ENEN
Všechny kategorie

Novinky z oboru

Jsi tady : Domů> Novinky > Novinky z oboru

Stručný úvod k procesu nástřiku HVOF

Čas: 2022-08-02 Hity: 27

Vysokorychlostní oxy-palivové stříkání (HVOF) funguje tak, že se smísí tekuté palivo a kyslík, který se přivede do spalovací komory a zapálí. Výsledný plyn má extrémně vysokou teplotu a tlak, který je tryskou vypuzován nadzvukovou rychlostí. Do vysokorychlostního proudu plynu se vstřikuje prášek, který se částečně roztaví. Proud horkého plynu a prášku je směrován k povrchu, který má být potažen. Výsledný hustý povlak má nízkou poréznost a vysokou pevnost vazby [1], což poskytuje mnoho výhod, jako je odolnost proti korozi.  

Charakteristiky nástřiku HVOF jsou: vysoká rychlost paprsku, nižší teplota plamene než nástřik explozivní, vhodné pro povlakování karbidu. HVOF nástřik se primárně používá k nanášení vysoce kvalitních nátěrů cermetů jako WC/Co a WC/Co/Cr. Tloušťka povlaku je obvykle v rozmezí 0.1-2 mm. Charakteristické vlastnosti HVOF stříkaných povlaků zahrnují jejich nízkou úroveň poréznosti kolem 1-2 obj. % a nízký obsah oxidů v rozmezí 1-2 hm. Pevnost spoje často přesahuje 80 MPa. Tyto povlaky lze použít v celém spektru inženýrských a výrobních aplikací ke zlepšení povrchových vlastností součástí. To umožňuje přípravu cenově výhodných, vysoce výkonných dílů vyrobených z levných nebo lehkých materiálů s funkčním povrchem.

Nástřik High Velocity Oxygen Fuel (HVOF) je proces tepelného nástřiku, který se používá ke zlepšení nebo obnovení povrchu součásti (vlastností nebo geometrie). Tato technika povrchového inženýrství lépe umožňuje prodloužení životnosti zařízení zvýšením odolnosti proti erozi a opotřebení a ochrany proti korozi. HOVF nástřik je široce používaný proces v oblasti výroby slinutého karbidu. Použití technologie nadzvukového nástřiku může posílit povrchovou úpravu dílů ze slinutého karbidu, díky čemuž je vhodnější pro drsné pracovní podmínky v různých průmyslových odvětvích, jako je výroba strojů, letecký průmysl, dopravní energetika a petrochemický průmysl.

Výhody nástřiku HVOF oproti jiným procesům žárového nástřiku se týkají především zlepšené kvality nátěru,
jako je například:

Vyšší pevnost spoje s podkladovým substrátem a zlepšená kohezní pevnost v nátěru
Lepší odolnost proti opotřebení díky tvrdším a tužším povlakům
Vyšší tvrdost díky menší degradaci karbidových fází
Zlepšená ochrana proti korozi díky menší poréznosti tloušťky  
Silnější povlak díky menšímu zbytkovému pnutí   
V posledních letech, s dalším zlepšováním požadavků lidí na výkon povlaků, většina vědců vyvinula nadzvukové stříkání plamenem a nadzvukové plazmové stříkání na původní bázi prostřednictvím neustálých inovací. Současně postupně vyvinuli laserový nástřik, nástřik reakčním teplem Procesy, jako je nástřik a nástřik za studena.
Zonco má různé technologie zpevnění povrchu, včetně bohatých zkušeností s nadzvukovým stříkáním, aby zákazníkům poskytla řešení různých obtíží. Další podrobnosti o produktech naleznete na webových stránkách: https://www.zonco-carbide.com/    

Žhavé kategorie